Zamolili smo dr.med.vet Ingeborg Bata, voditeljicu stručne veterinarske službe Zoološkog vrta u Zagrebu, osnivačicu i voditeljicu Centra za zbrinjavanje divljih životinja Hrvatske te predsjednicu AWAP-a - Udruge za zaštitu divljih životinja, da nam opiše potrebe vjeverica za vodom, evo što kaže:
"Vjeverice, prosječne težine od 450 g, dnevno trebaju od 30 do 90 ml vode. Ukoliko je vjeverica trudna, potrebe za vodom su veće, a to vrijedi i za tople ljetne dane. S obzirom na klimatske promjene u našem podneblju, vjeverice su počele kratko hibernirati, stoga im se mora osigurati voda i tijekom blagih zima. Pijenje vode ne osigurava samo normalnu hidrataciju organizma, nego pomaže i u određenoj mjeri u termoregulaciji tijela.
Vodu pronalaze na različitim mjestima i uvijek će birati izvore koji su najbliži gnijezdu, pogotovo ako imaju mlade. Ako im je voda dostupna samo na tlu, poput lokvi na šetnicama ili cesti, vjeverice će biti prisiljene tamo piti, čime se povećava rizik od napada predatora (na primorju galebova, vrana, mačaka, pasa) ili stradavanja pod kotačima vozila.
Ako vjeverice koriste bazene iz kojih piju ili se u njima kupaju druge ptice (galebovi), glodavci (miševi, štakori), mačke i druge životinje, postoji rizik da te životinje zagade vodu raznim bakterijama, što može dovesti do zaraze vjeverica raznim patogenima (kokcidija, pasterela, leptospira, salmonela, crijevni paraziti). Ako se takva pojilišta ne čiste svakodnevno, velika je mogućnost obolijevanja i širenja patogena, osobito u razdoblju kada su prisutni mladunci. U ustajaloj vodi insekti mogu dodatno povećati rizik od zaraznih bolesti.
Posebno treba naglasiti da se navedene bolesti vrlo brzo šire unutar populacije. S obzirom da su bolesne jedinke teško uočljive i teško ih je uloviti na vrijeme kako bi se započela terapija, može brzo doći do ugibanja velikog broja jedinki, pa čak i do potpunog nestanka populacije na određenom području.
Stoga predlažemo da se u svrhu prevencije bolesti, očuvanja zdravlja i broja jedinki postave odgovarajuće hranilice i pojilice za vjeverice. Voda u njima mora se redovito mijenjati. Ako se ostali bazeni ostave na raspolaganju drugim životinjama, potrebno ih je svakodnevno prati i puniti svježom vodom."
Ingeborg Bata, dr. vet. med.
O NAMA
CENTAR ZDRAVLJA HARMONIJA
Udruga za zaštitu zdravlja, okoliša i crvenih vjeverica
POREČ
Djelujemo od 2006.godine.
PRATITE NAS
© Centar Zdravlja Harmonija 2006-2024
NAPOMENA: Sve informacije na stranici su edukativnog karaktera, za specifične potrebe vjeverica kontaktirajte veterinara i centre za zaštitu divljih životinja.
95% fotografija autori su Conny & Dražen, ostalo su Graziella Mureta i Geert Weggen te licencirane fotografije sa Pixabay i Shutterstock.