Projekt \"Pružimo ruku prirodi: zaštita i repopulacija crvenih vjeverica te zaštita urbanih divljih životinja u gradu Poreču\"

Naziv projekta: "Pružimo ruku prirodi: zaštita i repopulacija crvenih vjeverica te zaštita urbanih divljih životinja u gradu Poreču"


Simboli projekta: Tri bebe vjeverice Bim, Bum i Bam - naša su glavna inspiracija za pokretanje ovog projekta.


Partneri na projektu:

  • Centar Zdravlja Harmonija
  • Grad Poreč
  • Valamar Riviera d.d.

Stručni suradnici na projektu:

  • Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba

Ostali suradnici na projektu:

  • Natura Histrica - Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode istarske županije
  • Zdravi grad Poreč
  • Turistička zajednica Grada Poreča
  • Veterinarska bolnica Poreč

Početak projekta: Siječanj 2024. - u trajanju od oko 5 godina.

Odobrenje projekta: Projekt repopulacije crvenih vjeverice (Sciurus vulgaris) dobio je dopuštenje od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja - Uprave za zaštitu prirode.

Status projekta: Aktivan

Vrsta: Crvena Vjeverica (Sciurus vulgaris)


Status vrste prema crvenoj listi IUCN-a: Najmanje zabrinjavajuća (LC)


Status vrste u Hrvatskoj, prema crvenom popisu: Gotovo ugrožena (NT)


Do nedavno, vjeverica je u Republici Hrvatskoj bila uvrštena u Crvenu knjigu sisavaca kao ugrožena vrsta koja zahtijeva posebnu zaštitu. Međutim, prema IUCN-ovoj listi ugroženih vrsta, crvena vjeverica sada se kategorizira kao vrsta najmanje zabrinjavajuća. Unatoč tome, njihova populacija je u opadanju, posebno u gradskim i urbanim područjima.


Opis projekta: "Pružimo ruku prirodi" predstavlja važan korak u očuvanju biološke raznolikosti i prirodnih bogatstava grada Poreča te promovira suživot čovjeka i prirode u urbanim sredinama. Projekt je usmjeren na zaštitu i obnovu populacije crvenih vjeverica te zaštitu urbanih divljih životinja u gradu Poreču. Cilj je stvoriti zdravu i održivu okolinu za divlje životinje, posebno crvene vjeverice, koje su važni dio lokalnog ekosustava.

Tri točke projekta:


1. Repopulacija crvenih vjeverica na području grada Poreča i zaštita urbanih divljih životinja


Ova točka obuhvaća akcije usmjerene na povećanje broja crvenih vjeverica u Poreču. Uključuje sadnju stabala važnih za njihovu prehranu, postavljanje kućica za gniježđenje te hranilica i pojilica.


Fokus će biti i na zaštiti drugih malih divljih životinja poput ptica i ježeva, i to kroz obrazovanje javnosti i promicanje suživota s divljim životinjama u urbanim područjima, postavljanje hranilica, pojilica i kupalica za ptice, kućica za ježeve i hotela za kukce te postavljanje prometnih i edukativnih tabli i to u šumici između Doma zdravlja i Centra za socijalnu skrb, u Bakinoj šumici i na Naftaplinu.


Grad Poreč i Valamar Riviera d.d. financiraju nabavu kućica, hranilica, pojilica i sadnica, štampanje brošura i slikovnica, postavljanje tabli te su podrška u tehničkom i moralnom smislu izvedbe projekta.

Izvršitelji projekta su volonteri-voditelji Udruge Centar Zdravlja Harmonija: Conny Petö Đeneš i Draženko Požarić te drugi potencijalni volonteri koji se budu javili nakon raspisivanja poziva za volontere. Uloga volontera je svakodnevni obilazak svih lokacija na kojem se nalaze vjeverice te promatranje njihova zdravlja, stavljanje hrane u hranilice, mijenjanje svježe vode u pojilicama za vjeverice, ptice i ježiće.


Udruga Centar Zdravlja Harmonija prijavljivat će projekt na razne natječaje za dobivanje sredstava za hranu za vjeverice i ptice, kao što će skupljati i donacije za isto.


Postavljanje kućica, hranilica i pojilica biti će napravljeno u skladu sa dogovorom i uputama Hrvatskih šuma.


Svojim znanjima i iskustvom podrška u ovoj točki projekta je Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba (posebno Dijana Beneta, mag. oecol. et prot. nat. i Ingeborg Bata, dr.med.vet), zatim Natura Histrica (ravnateljica Silvia Buttignoni, mag.biol.) , Zdravi grad Poreč (ravnateljica Nataša Basanić Čuš - psihologinja i sveučilišna magistra javnog zdravstva) i veterinarska bolnica Poreč (ravnatelj mr.sc. Branko Jurić, dr.med.vet).


Realizacija ovog dijela projekta započela je u siječnju 2024. i trajat će nekoliko godina.


2. Reintegracija crvenih vjeverica na Pical


Poseban naglasak stavlja se na Pical, područje koje je nekad bilo dom velikom broju crvenih vjeverica, a sada ih više nema. Planirane su aktivnosti za ponovno naseljavanje ovog područja crvenim vjevericama, uključujući monitoring i proučavanje njihovog ponašanja i potreba u novom okruženju. To uključuje izgradnju nastambe za metodu „soft release“, u kojoj će vjeverice boraviti nekoliko mjeseci prije povratka u prirodu.


Nastamba će biti napravljena za dugogodišnji upotrebu, tako da se kasnije može nastaviti upotrebljavati kad god se na području Istarske županije pronađe beba ili ozlijeđena vjeverica koju nakon othrane i rehabilitacije treba pustiti u prirodu. Time bi, očekujemo, populacija vjeverice na Picalu rasla iz godine u godinu.


Valamar Riviera d.d. financirat će izgradnju nastambe.

Realizacija ovog dijela projekta odvijati će se u 2025.-2026.


Ovaj višegodišnji projekt reintegracije europskih crvenih vjeverica u njihovo prirodno okruženje zahtijeva temeljito planiranje, kako bi se povećala vjerojatnost uspješnog jačanja populacije.


3. Animiranje otvaranja oporavilišta/prihvatilišta za divlje životinje Istre


Želimo animirati veterinare i nadležne službe da se otvori oporavilište/prihvatilište za divlje životinje koje će pružati sklonište i omogućiti njegu ozlijeđenih i bolesnih divljih životinja, s fokusom na crvene vjeverice. Oporavilište bi trebalo biti opremljeno za rehabilitaciju životinja i njihovo puštanje natrag u prirodu, te može služiti kao edukacijski centar za građane i posjetitelje. Ovo je važna točka projekta, jer trenutno u Istri ne postoji ni jedno oporavilište za divlje životinje.


Za realizaciju ove točke projekta pomaže nam grad Poreč u smislu animiranja lokalnih veterinara i nadležnih službi.


Ciljevi projekta:


Ciljevi projekta su zaštita urbanih divljih životinja i repopulacija Europskih crvenih vjeverica (Sciurus vulgaris), s obzirom na to da se broj ovih šumskih sisavaca smanjuje. Crvene vjeverice, posebno one koje žive u urbanim područjima, suočavaju se s prijetnjama koje dovode do smanjenja njihove populacije. Evo nekoliko razloga zašto su crvene vjeverice ugrožene i kako im se može pomoći:


Gubitak staništa:

Urbanizacija i izgradnja rezultirali su uništavanjem i smanjenjem te fragmentacijom prirodnih staništa crvenih vjeverica, uključujući šume i šumske rubove. To smanjuje dostupnost hrane, skloništa i mogućnosti za razmnožavanje.


Konkurencija sa sivim vjevericama:

Populacija crvenih vjeverica suočava se s prijetnjom invazivne sive vjeverice (Sciurus carolinensis), koja je porijeklom iz Sjeverne Amerike i uvezena u Europu krajem prošlog stoljeća, te se razmnožila na područjima Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Italije. Siva vjeverica često je bolje prilagođena urbanom okolišu i može konkurirati crvenim vjevericama za resurse poput hrane i staništa, a prenosi i virus smrtonosan za crvene vjeverice. Razmnožavanje i širenje ove vrste predstavlja direktnu ugrozu za sve crvene vjeverice na području Europe.


Prometne nesreće:

Vjeverice, kao i ježevi, često su žrtve prometa na gradskim ulicama, pogotovo kad prelaze cestu u potrazi za hranom ili partnerom.


Bolesti:

Crvene vjeverice mogu biti osjetljive na razne bolesti koje se mogu širiti među populacijom, kao i bolesti dobivene zarazom kroz ustajalu vodu, što dodatno smanjuje njihovu brojnost.


Kako im pomoći?


Očuvanje staništa:

Zaštita i obnova prirodnih staništa, uključujući urbanu zelenu

infrastrukturu, igraju ključnu ulogu u očuvanju crvenih vjeverica. To uključuje

očuvanje postojećih šuma te stvaranje novih zelenih površina i urbanih šetnica,

posebno sadnjom stabala pinija, lješnjaka, oraha i voćki. Tu je i postavljanje kućica (skloništa), hranilica i pojilica.


Reintegracija crvenih vjeverica:

Projekt reintegracije crvenih vjeverica u

prirodno okruženje, na mjestima gdje ih više nema ili im je broj jako opao, podrazumijeva oslobađanje uzgojenih ili spašenih crvenih vjeverica u prirodu, što rezultira povećanjem njihova broja. Ovim postupkom stvara se jača i otpornija populacija koja bi se mogla bolje nositi s mogućim širenjem invazivne sive vjeverice.


Prometne mjere:

Ograničenja brzine, postavljanje znakova upozorenja i izgradnja podzemnih ili nadzemnih prolaza za divlje životinje može smanjiti rizik od naleta vozila.


Edukacija i svijest:

Osnaživanje ideje o važnosti očuvanja crvenih vjeverica i njihovih staništa može potaknuti ljude na aktivno sudjelovanje u zaštiti ovih sisavaca.

Postavljanje znakova o obaveznom vođenju pasa na povodcu, kao i aktivnost

komunalnih redara na mjesta u kojem postoje urbane vjeverice, jer ih psi bez

povodca često usmrćuju. Riječ je o striktnijem pridržavanju odredbi već

postojećih propisa i odluka.

Projekt ima i drugi cilj - podizanje svijesti građana Poreča o važnosti očuvanja biološke raznolikosti te njihovo aktivno sudjelovanje u zaštiti prirode i njezinih stanovnika.


Monitoring zdravlja:

Praćenje zdravlja crvenih vjeverica može pomoći u brzom prepoznavanju i suzbijanju bolesti unutar populacije.


Integrirani pristup koji uključuje zaštitu staništa, repopulaciju, prometne mjere, zdravstveni nadzor i edukaciju može znatno doprinijeti očuvanju crvenih vjeverica u urbanim područjima.

© Centar Zdravlja Harmonija 2006-2024

NAPOMENA: Sve informacije na stranici su edukativnog karaktera, za specifične potrebe vjeverica kontaktirajte veterinara i centre za zaštitu divljih životinja.

95% fotografija autori su Conny & Dražen, ostalo su Graziella Mureta i Geert Weggen te licencirane fotografije sa Pixabay i Shutterstock.